בדיקת מערכות כיבוי אש – וודאו כי אתם מוגנים..!

להצעת מחיר מהירה ולפגישת ייעוץ השאירו פרטים

נייד: 054-2290956

טלפקס: 04-9920272

מערכות כיבוי אש הינן מערכות מתקדמות המיועדות לגילוי וכיבוי שריפות. ישנו מגוון רב של מערכות כיבוי אש אוטומטיות. בדיקת מערכות כיבוי אש באופן שוטף הינה חיונית להמשך פעילותן התקינה וקבלת מענה ראשוני בזמן אמת, הן לגילוי השריפה ולסיוע בכיבויה.

בדיקת מערכות כיבוי אש – חיונית לפעילותה התקינה של המערכת.

בדיקת מערכות כיבוי אש תתבצע בשני שלבים. בשלב הראשון, תתבצע בדיקה מקדימה להתאמה לתקן. בדיקות אלו חשובות במיוחד כדי לוודא כי מערכת הכיבוי תואמת לתקנים הישראליים שפורסמו בהתאמה לתקן האמריקאי המחמיר. הבדיקה, שתתבצע טרם ההתקנה, תאפשר למשתמש לדעת שאכן הוא רוכש מערכת אמינה ותקינה. אחרי ההתקנה, תתבצע בדיקה נוספת כדי לוודא פעילותה התקינה של המערכת.

בשלב השני, תתבצע בדיקת מערכות כיבוי אש תקופתית. אחת לכמה חודשים, יגיע טכנאי מוסמך מכון התקנים, לבדוק את מערכת הכיבוי. הבדיקה תהיה מקיפה וכוללת ותבטיח למשתמש הקצה את תקינותה המלאה של המערכת.
כאשר מותקנת מערכת שכזו בבית עסק, אחת לשנה, תתבצע ביקורת ע"י רשויות הכיבוי. ביקורת זאת, תכלול בדיקת מערכות כיבוי אש, ובעל העסק יידרש להמציא אישורי תקינות למערכות שברשותו. כלקוח, יש לוודא כי בסיומה של הבדיקה, יונפק עבורכם דו"ח מסודר, המפרט את כלל בדיקות התקינות שבוצעו. בהנחה כי כל הבדיקות תקינות, יונפקו אישורי תקינות מתאימים.

סוגי מערכות כיבוי אש ובדיקתן:

המערכת הנפוצה ביותר הינה מערכת הספרינקלרים, המורכבת מצינורות הנמצאים בקירות ובתקרות שבהם מים בלחץ גבוה. בעת שריפה, המערכת תזעיק את יושבי המקום, אלו, יוכלו להתפנות בבטחה, ובמקביל ישחררו ראשי הספרינקלר מים לכיבוי האש. בדיקת מערכות כיבוי אש אלו, תתבצע בידי טכנאי מוסמך, אחת לשנה ותכלול בדיקה מקיפה של מערכת הכיבוי, החיבורים לצינורות, המבחנות, שסתומי הביטחון, מקור המים ולחץ המים. בדיקת מערכות כיבוי אש תכלול, כמובן, גם בדיקת בלאי והתיישנות, כדי לוודא שלא נפגמה יעילותו של הספרינקלר להגיב באופן תקין, בזמן שריפה.

מערכת כיבוי אש נוספת הינה מערכת המשתמשת בגז מדכא להבות. מערכת זו, עושה שימוש בגז ייחודי וידידותי לסביבה, על מנת לכבות את השריפה מיד עם גילוייה. בדיקת מערכות כיבוי אש אלו, תתבצע באופן שוטף, לכל היותר, אחת לכמה חודשים, מפני שהן מיועדות לכיבוי אש בחללים בהם אין אפשרות להשתמש במים לכיבוי. בדיקת מערכת כיבוי אש העושה שימוש באבקה, תתבצע בתדירות קצת יותר נמוכה. מערכות אלו, בין אם עושות שימוש באבקה רטובה, או אבקה יבשה, ייבדקו אחת לחצי שנה, או לחילופין, שנתית.

בדיקת מערכות כיבוי אש ידניות, חשובה לא פחות. מטף הינו מערכתה כיבוי המופעלת ידנית, הנפוצה ביותר. לפי דרישות שרותי הכיבוי וכן רישוי עסקים, יש להחזיק בכל עסק מטף אחד לפחות במקום נגיש. את המטפים יש לבדוק בקפדנות יתרה, שכן, במקומות בהן לא מותקנת מערכת כיבוי אוטומטית, יהיה המטף המענה הראשוני עם פרוץ השריפה.
ישנם סוגים רבים ומגוונים של מטפים. מטפים העושים שימוש באבקה, כאלו העושים שימוש בקצף, מטפי גז ומטפי CO2. יש לבדוק את הלחץ במטף לפחות אחת לחודש,וכן כושר כיבוי ותפעול, וכמובן, חשוב לשים לב לתאריך התפוגה. רצוי להדגיש כי לא כל מטף ניתן למילוי חוזר לאחר שנעשה בו שימוש. ולכן אם נעשה במטף שימוש, דאגו כי טכנאי מוסמך יבדוק את המטף בקפדנות, ויאשר תקינותו.

כאמור, בדיקת מערכות כיבוי אש, הינה חיונית לוודא כי אתם, כלקוחות, מוגנים. וכי תקבלו את המענה הראשוני האופטימאלי מהמערכת שברשותכם. הקפידו לבצע בדיקת מערכות כיבוי אש לפי החוק ובכפוף לתקנים, למען ביטחונכם.